Demineralizacja wody

Woda demineralizowana spełnia kryteria stawiane podczas przeprowadzania procesów, w których wymagana jest obecność cieczy o najwyższym stopniu czystości. Zanieczyszczenia w wodzie wpływają na jakość produktów, w których wykorzystywana jest woda. Mogą one wchodzić w niepożądane reakcje z materiałami, z których zbudowane są instalacje przemysłowe oraz pozostawiać osad uniemożliwiający poprawną pracę układów. Na czym polega demineralizacja i gdzie stosuje się tak oczyszczoną wodę?

Na czym polega proces demineralizacji wody?

Demineralizacja wody polega na obniżeniu zawartości substancji nieorganicznych, czyli cząsteczek soli, minerałów oraz innych jonów. W celu przeprowadzenia demineralizacji stosuje się wymianę jonową za pomocą żywic – jonitów, które pochłaniają wybrane zanieczyszczenia w postaci jonowej i zamieniają na inne. 

Elementem filtrów ciśnieniowych są wytrzymałe dysze filtracyjne, które zapobiegają przedostawaniu się do wody piachu czy żwiru. Czynnikiem decydującym o efekcie jest wielkość szczelin dyszy.

Gdzie wykorzystać demineralizację wody?

W przemyśle woda demineralizowana jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie konieczne jest unikanie osadu oraz ochrona przed korozją. Znajduje zastosowanie przede wszystkim przy zasilaniu kotłów parowych, produkcji zaawansowanej elektroniki, w przemyśle chemicznym oraz jako czynnik chłodzący elementy maszyn. Dodatkowo znajdziemy ją w płynach akumulatorowych, płynach do spryskiwaczy, w układach chłodniczych czy nawilżaczach powietrza.

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie kontaktowej

Zainteresowany współpracą z nami?