Odwrócona osmoza RO

Stacja osmozy RO

Technologia odwróconej osmozy RO stosowana jest w celu demineralizacji i uzdatniania wody. Odwrócona osmoza wykorzystywana jest w wielu procesach technologicznych, w których niezbędna jest czysta woda i jej wysoka jakość.

Jak działa odwrócona osmoza?

Demineralizacja wody w odwróconej osmozie odbywa się bez użycia kwasu solnego oraz wodorotlenku sodu. Dzięki temu instalacje odwróconej osmozy zapewniają wyjątkową precyzję działania. Na czym polega specyfika technologii w systemach odwróconej osmozy, którą świat powszechnie docenia w kontekście użytku przemysłowego?

Ciśnienie wody w systemach odwróconej osmozy pcha cząsteczki wody, które zostają dynamicznie skierowane na półprzepuszczalną membranę osmotyczną. Jej półprzepuszczalność powoduje, że skutecznie rozdziela ona ciecz od substancji niepożądanych i przepuszcza czyste cząsteczki wody. W ten sposób podczas odwróconej osmozy dochodzi do wysokoefektywnego oczyszczenia wody – w pełni naturalnego odseparowania atomów lub innych cząsteczek. Odwrócona osmoza zapewnia oczekiwany transfer wody, jednocześnie powstrzymując przed przejściem przez membranę osmotyczną takich elementów jak:

 • rozpuszczone sole,
 • związku organiczne,
 • bakterie,
 • pirogeny,
 • metale ciężkie.
Schemat osmozy naturalnej i odwróconej

Systemy odwróconej osmozy

Proces osmozy charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz łatwością montażu. Pozwala na odsolenie wody morskiej i oczyszczenie ścieków przemysłowych. Jest to ekologiczne, tanie i bezpieczne dla zdrowia rozwiązanie. System odwróconej osmozy to doskonały sposób na zmianę parametrów chemicznych i czystą wodę. Wskaźniki odrzucenia soli, stopień jej przechodzenia przez membrany czy odzyskiwania oczyszczonej wody, wskazują skuteczność, jaką charakteryzuje się odwrócona osmoza. Dotyczy to zarówno obsługi indywidualnej, jak i zaawansowanych systemów RO używanych przez zakłady produkcyjne i przemysłowe.

Zalety systemów odwróconej osmozy:

 • brak potrzeby magazynowania i transport kwasu i ługu,
 • instalacje zajmują bardzo mało miejsca (footprint),
 • wysoką jakość zastosowanych komponentów,
 • wysoka wydajność,
 • niezawodność działania,
 • wymagają minimalnej obsługi,
 • działanie automatyczne z ciągłym monitorowaniem jakości wody.

Odwrócona osmoza – zastosowanie

Odwrócona osmoza z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie w domu, gastronomii oraz w przemyśle. Proces osmozy zapewnia zdatną do picia, czystą wodę. Systemy odwróconej osmozy wykorzystywane są przede wszystkim w:

 • kotłowniach,
 • ciepłownictwie,
 • energetyce zawodowej,
 • szpitalach,
 • stacjach dializ,
 • laboratoriach do uzdatniania wody technologicznej przy produkcji leków,
 • przemyśle chemicznymi,
 • produkcji wody butelkowanej.

Odwrócona osmoza – uzdatnianie wody

Filtracja cieczy dokonywana za pomocą metody odwróconej osmozy to jedno z najnowocześniejszych i najefektywniejszych rozwiązań dostępnych w dziedzinie uzdatniania wody. Dzięki procesom odwróconej osmozy możliwe jest uzyskanie dobrej jakości wody pitnej.

Filtry mogą być stosowane zarówno do wody czerpanej bezpośrednio z wodociągów (wody kranowej), jak i do tej pochodzącej prosto ze studni.Odwrócona osmoza jest również stosowana jako element filtracji wody pochodzącej z rzeki. Za pomocą odwróconej osmozy możliwe jest usunięcie nawet do 99% zanieczyszczeń, a sam proces filtracji odbywa się wielostopniowo.

Filtr odwróconej osmozy

Instalacje RO usuwają pyrogeny, bakterie oraz eliminują do 90% substancji organicznych i zatrzymują 98-99% soli będących w wodzie.

Filtry osmotyczne oprócz oczyszczenia wody z zanieczyszczeń gwarantują również zmiękczanie twardej wody. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zalegania osadu kamiennego, co przyczynia się do zwiększenia żywotności sprzętów. Procesy filtracji przez membrany stają się standardem w zakładach produkcyjnych ze względu m.in. na niewielki wpływ na środowisko. Proces odwróconej osmozy w przemyśle jest techniką filtracyjną umożliwiającą odzysk wody i osiągnięcie czasem bardzo restrykcyjnych parametrów, np. podczas etapów produkcyjnych.

Filtry odwróconej osmozy – jak o nie dbać?

Dopilnowanie czyszczenia membrany osmotycznej w określonym czasie, to gwarancja prawidłowego działania systemów, a także osiągnięcia oczekiwanego efektu, którym jest przefiltrowana woda. Zróżnicowanie, jakie charakteryzuje ceny odwróconej osmozy, sprawia, że materiały, czy akcesoria można dobrać do indywidualnych możliwości budżetowych.

Filtry odwróconej osmozy – wymiana

Dopiero w przypadku złego stanu filtra, należy dokonać jego wymiany. Częstotliwość wymiany filtrów jest ściśle uzależniona od jakości i poziomu czystości wody, jaka zostaje poddawana procesom filtracyjnym i może być konieczna dopiero po 2, a nawet po 10 latach.

Odwrócona osmoza – cena

Zarówno systemy odwróconej osmozy, jak i akcesoria mogą znacząco różnić się cenami. Należy przyjąć, że im jest ona wyższa, tym bardziej zaawansowaną technologię zastosowano w danym projekcie. Skuteczność działania systemu czy membrany osmotycznej przekłada się na jakość uzdatniania. Nieatestowane produkty pochodzące z niepewnych źródeł stanowią najtańsze opcje dostępne na rynku, a ich ceny mogą zaczynać się nawet od 300 złotych. Ich największym minusem jest niestety wątpliwej jakości wykonanie i brak certyfikatów, niezbędnych przy wykorzystaniu filtrów np. do celów spożywczych.

Nieco droższe rozwiązania poza certyfikatami i podstawowymi funkcjami z zakresu filtracji wody, mają do zaoferowania również odsalanie wody morskiej. Cena takich urządzeń to koszt mniej więcej 1 400 złotych.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zapewnią profesjonalne doradztwo! Zapoznaj się także z naszą ofertą ultrafiltracji UF.

Zainteresowany współpracą z nami?