membrana

Membrany odwróconej osmozy DuPont™ FilmTec™

Membrany FilmTec™ to półprzepuszczalne powłoki wykorzystywane w systemach odwróconej osmozy. Czym jest odwrócona osmoza? Technologię tę stosuje się w celu demineralizacji oraz uzdatniania wody. Procesy odbywają się wówczas bez stosowania dodatkowych substancji czynnych takich jak kwas solny czy wodorotlenek sodu. Membrany w postaci przegród z porami o minimalnej średnicy zatrzymują cząsteczki o wielkości wynoszącej zaledwie 0,0001 mikrona. Dzięki temu pozwalają usunąć z cieczy nawet do 98% zanieczyszczeń w postaci składników organicznych (kwasy humusowe, glukoza) oraz do 90% związków nieorganicznych (aluminium, chlor, fosforany). Oczyszczona woda jest więc pozbawiona metali ciężkich, bakterii czy też rozpuszczonych soli.

Jak działają membrany odwróconej osmozy DuPont™ FilmTec™?

Membrany stanowią kluczowy element systemu odwróconej osmozy. Ciecz przepływająca przez instalację pod ciśnieniem zostaje skierowana na membrany osmotyczne. Przegroda powoduje przepuszczenie drobnych cząsteczek wody i niektórych minerałów, jednocześnie zatrzymując niepożądane cząstki o wielkości większej, niż średnica porów membrany. W efekcie otrzymujemy wodę o czystości wynoszącej nawet do 99%!

Wszelkie zanieczyszczenia w postaci cząsteczek metali ciężkich czy substancji nieorganicznych zostają zatrzymane na membranie osmotycznej, następnie zaś są z niej usuwane. Rodzaj membrany oraz średnicę porów dobiera się w zależności od jakości cieczy przepływającej przez układ. Mocno zanieczyszczone ciecze wymagają zachowania wyższego ciśnienia przepływu, co gwarantuje prawidłowość procesu oczyszczania wody.

Zastosowanie membran odwróconej osmozy

Membrany FilmTec™ znajdują powszechne zastosowanie w systemach odwróconej osmozy wykorzystywanych w instalacjach domowych oraz przemysłowych. Stosuje się je w wielu branżach, w których konieczny jest bieżący dostęp do uzdatnionej, krystalicznie czystej wody. Dlatego tego rodzaju instalacje spotkamy przede wszystkim w zakładach działających w branży spożywczej i gastronomicznej, a także szpitalach, laboratoriach, zakładach chemicznych, kotłowniach, ciepłowniach czy stacjach dializ.

Membrany odwróconej osmozy – korzyści z korzystania

Jedną z największych zalet membran odwróconej osmozy jest możliwość korzystania z uzdatnionej wody dostępnej od ręki. W przypadku tego rodzaju systemów nie ma konieczności stosowania kwasów czy innych substancji odpowiedzialnych za oczyszczenie cieczy. Same instalacje zajmują niewiele miejsca i nie wymagają prowadzenia zaawansowanych działań. Zamontowana membrana spełnia swoją rolę do momentu utraty żywotności określonej przez producenta. Przez cały czas pracy przepuszczalna membrana zapewnia wydajną filtrację cieczy, a pozyskiwanie wysokiej jakości wody odbywa się w sposób automatyczny.

Rozwiązanie to jest również opłacalne i bezpieczne dla środowiska. Może być stosowane zarówno w domowych instalacjach, jak i w uzdatnianiu cieczy przemysłowych o większym stopniu zanieczyszczenia. Efektywność procesu odwróconej osmozy połączona z niezawodnością tego typu systemów została doceniona przez wiele zakładów produkcyjnych i przemysłowych.

Najwyższej jakości membrany FilmTec

Membrany FilmTec  dostępne w naszej ofercie cechują się wysoką trwałością, długą żywotnością oraz skutecznością potwierdzoną wieloma badaniami. Produkty pozwalają oczyścić ciecz z substancji organicznych i nieorganicznych i gwarantują dostęp do wody o czystości wynoszącej nawet do 99%! Doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, dlatego mogą być z powodzeniem stosowane w instalacjach domowych oraz przemysłowych. Nasze membrany zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów gwarantujących długą żywotność, a także idealną współpracę z pozostałymi komponentami stanowiącymi elementy systemów odwróconej osmozy.

 

Rodzaje membran FilmTec

Membrany FilmTec™ dostępne są w kilku rozmiarach: 8’’, 4’’ oraz 2,5’’. Możemy nimi oczyszczać wodę mocno zasoloną, średnio zasoloną oraz nisko zasoloną. Każda z membran ma nazwę odpowiadającą zastosowaniu oraz działaniu.

BW30 –Membrane for brackish water RO

SW30 – Seawater RO membrane

TW30 –Typically used for tap water RO

HR – High rejection

XHR – Highest rejection seawater RO element

HRLE – High rejection and low energy

Eco – State-of-the-art solution to deliver high salt rejection at low operating pressure, reducing CAPEX and OPEX

XLE – Extremely low energy consumption

XFRLE – Advanced fouling resistance and low energy consumption

FF – Fullfit, elements have a designed bypass during operation to minimize stagnant areas

NF – Nanofiltration membrane used in non-water applications

NF245 – Food and dairy membrane for a variety of desalting, purification, and other separations

NF270 – High-productivity nanofiltration membrane for removal of organics with medium salt and hardness passage

NF90 – Nanofiltration membrane for 90% salt removal, high removal of iron, pesticides, herbicides, TOC

HTNF – High temperature nanofiltration membrane

HSRO – Heat-sanitizable version RO membrane

FR – Fouling-Resistant

XFR – Extra Fouling Resistant RO Membrane Element

Seamaxx™ – Smart choice for systems treating high-salinity waters targeting the lowest energy consumption

Fortilife™ – A forward-thinking portfolio of low-salinity membranes which combine durability, foulingresistant properties and excellent cleanability for the most challenging waters and applications.

LiNE– Nanofiltration for Lithium Brine Purification

SG – Semiconductor-Grade Reverse Osmosis

SWBR – Seawater Ion Selective Nanofiltration Membrane

Hypershell™ – constructed with a polypropylene outer shell

HP – High performance, excellent permeate flow and salt rejection

LC LE – Large commercial RO elements for low energy applications

XUS – Ultra-High Pressure, High-Rejection, Reverse Osmosis Element

Aqualast™ –  Residential RO elements, high rejection and  anti-scaling flat sheet 

 

Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz produkty dopasowane do Twoich potrzeb.

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Lista oferowanych produktów:

[stm_sidebar sidebar=”577″]

Zainteresowany współpracą z nami?