Lampy UV do dezynfekcji

Lampy UV do dezynfekcji wody

Lampy UV do dezynfekcjiLampy uv do wody

Bezpieczeństwo, skuteczność, bezobsługowość – zalety, jakie charakteryzują lampy UV do wody, sprawiają, że dziś uznawane są one za szczególnie wartościowe metody oczyszczania cieczy. Ponieważ światło UV unieszkodliwia mikroorganizmy – zarówno wirusy, jak i np. bakterie, poprzez skuteczną zmianę ich DNA, lampy bakteriobójcze skutecznie zapobiegają aktywacji drobnoustrojów.

Cały proces odbywa się przy stosunkowo niskich dawkach światła, co sprawia, że lampa UV sprawdza się do uzdatniania wody pitnej. Z tego powodu UV okazuje się skuteczniejszym rozwiązaniem pod względem kosztów niż ozonowanie czy systemy filtracji membranowej. UV nie powoduje również produktów ubocznych, a także nie wpływa na smak lub zapach wody.

Lampy bakteriobójcze UV

Stosowanie promieniowania UV w wodzie i doprowadzenie do zmian w strukturze kwasów nukleinowych na poziomie komórkowym, prowadzi do utraty zdolności namnażania oraz regeneracji. W ten sposób eliminowane jest zagrożenie związane z występowaniem bakterii – kałowych, gronkowców czy paciorkowców, oraz wirusami i grzybami czy zarodnikami. Dezynfekcja UV okazuje się więc w pełni przyjazna dla środowiska, ponieważ nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzkie i nie wprowadza do otoczenia środków chemicznych.

Aby zapewnić lampom UV najwyższą skuteczność działania, usuwającą z wody ponad 99% wszystkich bakterii i wirusów, warto wspomóc je dodatkowymi filtrami. Ich zadaniem będzie pozbawić ciecz substancji szkodliwych, m.in. wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych, manganu, żelaza czy za dużej twardości.

Zastosowanie lamp UV

Promieniowanie UV stosowane jest zarówno przez sieci wodociągowe, jak i producentów napoi spożywczych. Lampy bakteriobójcze UV używane są także przez firmy z branży farmaceutycznej oraz jednostki komunalne – zajmujące się np. ochroną jakości źródeł wody pitnej czy układami ściekowymi. Technologia UV stała się standardem we wszystkich sektorach, gdzie dochodzi do powtórnego wykorzystywania wody oraz zabezpieczaniem jej przed skażeniem.

Lampy UV do dezynfekcji cechują się funkcjonalnością i żywotnością urządzeń – sprzęty przystosowane są do wieloletniej pracy przy relatywnie niewielkim zaangażowaniu ze strony obsługi czy serwisu. Co więcej, systemy zawierające lampy UV do wody, osiągają coraz mniejsze gabaryty, co przekłada się na redukowanie powierzchni oraz swobodne wykorzystanie przestrzeni – zarówno w pionie, jak i poziomie.

Lampa UV do uzdatniania wody

Planujesz zainwestować w lampy bakteriobójcze? Skontaktuj się z naszym działem handlowym – zapewniamy atrakcyjną ofertę oraz pełne wsparcie techniczne zarówno w przypadku projektów nowych, jak i odnawianych.

Lampa do wody UV stanowi jeden z najpopularniejszych sterylizatorów wody wykorzystywanych zarówno na potrzeby przemysłu, jak i do użytku domowego. W przypadku wykorzystywania ich w domach prywatnych stanowią niemal wymóg przy uzdatnianiu wody pobieranej bezpośrednio ze studni. Woda studzienna charakteryzuje się bardzo skrajną jakością, niezwykle niestabilną mikrobiologiczne, czego dowodem może być np. występowanie w niej bakterii Coli. Woda oczyszczana i sterylizowana za pomocą lamp UV w przeciwieństwie do wszystkich filtrów chemicznych, nie zmienia swojego smaku, zapachu i zachowuje neutralne pH.

Lampy wirusobójcze UV

Lampy, które do swojej pracy wykorzystują promieniowanie UV, są w stanie niemal całkowicie pozbawić wodę wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów. Sterylizacja za ich pomocą jest niesamowicie prosta, relatywnie szybka, a same urządzenia bardzo łatwe w obsłudze i niedrogie w eksploatacji. Ponadto, lampy UV są w stanie całkowicie zastąpić wszystkie środki chemiczne służące do dezynfekcji wody, jednak w przeciwieństwie do nich nie są wyczuwalne w zapachu i smaku, a także nie zmieniają właściwości wody.

Wykorzystywanie promieniowania UV do celów sterylizacji wody, jest metodą cieszącą się coraz większą popularnością ze względu na swoją wysoką skuteczność oraz brak ingerencji substancji chemicznych, które są w stanie pogorszyć jakość wody. Promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali pomiędzy 200 a 800 nm wykorzystywane w filtrach UV jest odpowiedzialne za całkowitą anihilację wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzieje się tak, ponieważ fale o w.w. długości rozbijają ich DNA, usuwając do 99,98% wszystkich żyjących w wodzie bakterii i wirusów.

Lampy UV bakteriobójcze i wirusobójcze dla przemysłu

Lampa do wody UV to również jedno z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań dla wielu gałęzi przemysłu, w których od wytwarzania gotowych produktów, niezbędna jest sterylna i krystalicznie czysta woda. Swoją popularność lampy UV zawdzięczają nie tylko najwyższej skuteczności, ale również łatwej obsłudze, niskim kosztom eksploatacji i serwisu.

Ogromną zaletą, jaką gwarantuje przemysłowa lampa do wody UV, jest również brak konieczności sterylizacji wody za pomocą środków chemicznych, które zawsze przyczyniają się do zmiany jej smaku i zapachu. Nie występują również żadne produkty uboczne filtracji i nie wydzielają się toksyczne gazy.

Proces filtracji wody za pomocą promieniowania UV jest również całkowicie przyjazny dla środowiska. Ponadto, może być z powodzeniem używany jako filtracja uzupełniająca, dla innych stacji uzdatniających wodę, jak filtry zmiękczające wodę, czy odwrócona osmoza, nie szkodząc im w żaden sposób, a wręcz poprawiając poziom dezynfekcji wody.

Zainteresowany współpracą z nami?Zobacz też