Stosowanie membran RO jest powszechnym zabiegiem w procesach filtracji wody zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Czym dokładnie są membrany RO i jaką pełnią funkcję w systemach oczyszczania?

Membrany RO – co to jest?

Membrana RO (ang. reverse osmosis membrane) to półprzepuszczalna błona stosowana podczas filtracji systemem odwróconej osmozy. Przegroda z porami o niewielkiej średnicy jest w stanie zatrzymać elementy o wielkości 0,0001 mikrona. Oznacza to, że przedostać się przez nią mogą jedynie cząsteczki wody i niektórych minerałów.

Dzięki membranom RO możliwe jest usunięcie z cieczy większości zanieczyszczeń. Skuteczność niwelacji składników nieorganicznych takich jak aluminium, fosforany czy chlor wynosi 90-98%, a składników nieorganicznych (kwasy humusowe, glukoza) do 98%. Efekt zależy od stopnia zagęszczenia tych substancji w cieczy, wielkości porów membrany oraz ciśnienia panującego w instalacji.

Membrany RO – działanie

Woda przepływająca przez instalację wytwarza ciśnienie i naciska na membranę RO. Wskutek tego działania przez pory przedostają się jedynie cząsteczki wody i niektórych minerałów, natomiast wszystkie substancje o średnicy większej, niż średnica porów, zostają zatrzymane przed membraną i usunięte z układu. Dzięki temu otrzymujemy krystalicznie czystą wodę.

Membrany RO – zastosowanie

Membrany RO znajdują zastosowanie przede wszystkim w filtrach odwróconej osmozy używanych w systemach uzdatniania wody w domowych oraz przemysłowych instalacjach.

Jak przepłukać membranę RO?

Membrany pozwalają na skuteczne oczyszczanie wody, o ile odpowiednio zadbamy o siatkę tej struktury. Warto więc regularnie pozbywać się z niej zanieczyszczeń. Po czym można poznać, że membrana RO wymaga przepłukania? Kluczowymi sygnałami są: spadek ciśnienia w układzie (do 10-15%), zmniejszenie poziomu filtratu (do około 10%). Oznacza to, że pełna funkcjonalność membrany jest blokowana przez zgromadzony na jej powierzchni osad.

Jak przepłukać membranę RO? W tym celu można zastosować następujące metody:

  • płukanie w przód i płukanie zwrotne wykorzystujące siłę różnicy ciśnień,
  • płukanie chemiczne,
  • płukanie typu woda-powietrze.

Sposób płukania należy dobrać do rodzaju membrany oraz ilości zanieczyszczeń zgromadzonych na jej powierzchni. Regularne czyszczenie z osadu pozwoli na dłużej zachować żywotność bariery.

Szukasz membran RO do systemów filtrujących wodę? Sprawdź naszą ofertę! Skontaktuj się z nami i uzyskaj wsparcie techniczne w doborze elementów.

[stm_sidebar sidebar=”577″]

Zainteresowany współpracą z nami?