Żywice jonowymienne

Żywica jonowymienna jest jednym z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Niewielkie granulaty o przyjętej średnicy na poziomie 0,5-1,2 mm tworzone są z syntetycznych polimerów. W efekcie, żywice jonowymienne zapewniają optymalną skuteczność uzdatniania, gwarantując zmiękczenie twardej wody.

Co to jest żywica jonowymienna

Jako substancja do wymiany w filtrach żywica jonowymienna umożliwia powiększenie roztworu cieczy o określony jon lub odwrotnie – prowadząc do eliminacji wskazanego typu jonu. Stanowi również jeden z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Tzw. jonit, jak określa się również żywice, przyjmuje zwykle formę żelu lub substancji porowatej. Redukuje także problem, jakim jest twarda woda.

Zastosowanie żywicy jonowymiennej

Żywica jonowymienna jako sorbent znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle oraz działalności laboratoryjnej. Sprawdza się jako produkt przeznaczony do demineralizacji. Zapewnia zmiękczenie twardej wody – zarówno w kontekście działalności podmiotów energetycznych, jak i produkcyjnych. Żywica jest także wykorzystywana w przemyśle spożywczym oraz medycznym – tam, gdzie wyzwanie stanowi twarda woda. Żywice jonowymienne stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie szkodliwych, niepożądanych cieczy z wody. Z powodzeniem są wykorzystywane w gospodarstwach domowych, głównie w celu zmiękczenia wody poprzez zastąpienie jonów wapnia jonami sodu. W przemyśle żywice jonowymienne wykorzystywane są podczas wytwarzania energii, gdzie potrzebna jest bardzo czysta woda zasilająca kotły. Stopień czystości jest kluczowy, aby zapobiec korozji.

Żywica jonowymienna – rodzaje

Jonity podzielić można na trzy typy. Podstawowy to kationity, które oparte są o powierzchnię o własnościach kwasowych. Ich specyfika zapewnia wiązanie kationów. Natomiast w przypadku anionów stosowane są anonity – jonity, na których powierzchni znajdują się grupy zasadowe. Trzecią kategorią są jonity amfoteryczne – rozwiązania umożliwiające wchłonięcie kationów oraz anionów. Jonity można podzielić pod względem pochodzenia również na rodzaje: nieorganiczne, organiczne, syntetyczne i naturalne.

Bardzo popularnym rozwiązaniem na rynku jest system UPCORE. To bardzo popularna technologia uzdatniania – Oriontec jest jej liderem na rynku. Systemy UPCORE to przeciwprądowa regeneracja jonitów z przepływem wody z góry na dół. Zadaniem tego systemu jest zmiękczenie i demineralizacja wody.

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie kontaktowej

Zainteresowany współpracą z nami?Zobacz też