Żywice jonowymienne

Żywica jonowymienna jest jednym z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Niewielkie granulaty o przyjętej średnicy na poziomie 0,5-1,2 mm tworzone są z syntetycznych polimerów. W efekcie, żywice jonowymienne zapewniają optymalną skuteczność uzdatniania, gwarantując zmiękczenie twardej wody.

Co to jest żywica jonowymienna

Jako substancja do wymiany w filtrach żywica jonowymienna umożliwia powiększenie roztworu cieczy o określony jon lub odwrotnie – prowadząc do eliminacji wskazanego typu jonu. Stanowi również jeden z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Tzw. jonit, jak określa się również żywice, przyjmuje zwykle formę żelu lub substancji porowatej. Redukuje także problem, jakim jest twarda woda.

Złoże zmiękczające -zastosowanie żywicy jonowymiennej

Żywica jonowymienna jako sorbent znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle oraz działalności laboratoryjnej. Sprawdza się jako produkt przeznaczony do demineralizacji. Zapewnia zmiękczenie twardej wody – zarówno w kontekście działalności podmiotów energetycznych, jak i produkcyjnych. Żywica jest także wykorzystywana w przemyśle spożywczym oraz medycznym – tam, gdzie wyzwanie stanowi twarda woda. Żywice jonowymienne stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie szkodliwych, niepożądanych cieczy z wody. Z powodzeniem są wykorzystywane w gospodarstwach domowych, głównie w celu zmiękczenia wody poprzez zastąpienie jonów wapnia jonami sodu. W przemyśle żywice jonowymienne wykorzystywane są podczas wytwarzania energii, gdzie potrzebna jest bardzo czysta woda zasilająca kotły. Stopień czystości jest kluczowy, aby zapobiec korozji.

Żywica jonowymienna – rodzaje

Jonity podzielić można na trzy typy. Podstawowy to kationity, które oparte są o powierzchnię o własnościach kwasowych. Ich specyfika zapewnia wiązanie kationów. Natomiast w przypadku anionów stosowane są anonity – jonity, na których powierzchni znajdują się grupy zasadowe. Trzecią kategorią są jonity amfoteryczne – rozwiązania umożliwiające wchłonięcie kationów oraz anionów. Jonity można podzielić pod względem pochodzenia również na rodzaje: nieorganiczne, organiczne, syntetyczne i naturalne.

Bardzo popularnym rozwiązaniem na rynku jest system UPCORE. To bardzo popularna technologia uzdatniania – Oriontec jest jej liderem na rynku. Systemy UPCORE to przeciwprądowa regeneracja jonitów z przepływem wody z góry na dół. Zadaniem tego systemu jest zmiękczenie i demineralizacja wody.

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie kontaktowej

Zainteresowany współpracą z nami?Zobacz też