Żywice jonowymienne

Żywica jonowymienna jest jednym z podstawowych elementów technologii selektywnego oczyszczania cieczy. Niewielkie granulaty o przyjętej średnicy na poziomie 0,5-1,2 mm tworzone są z syntetycznych polimerów. W efekcie, żywice jonowymienne zapewniają optymalną skuteczność uzdatniania, gwarantując zmiękczenie twardej wody.

Co to jest żywica jonowymienna

Jako substancja do wymiany w filtrach, żywica jonowymienna umożliwia powiększenie roztworu cieczy o określony jon. Może jednak działać również w odwrotnym kierunku – prowadząc do eliminacji wskazanego typu jonu. Tzw. jonit, jak określa się również żywice, przyjmuje zwykle formę żelu lub substancji porowatej. Redukuje problem, jakim jest twarda woda.

Zastosowanie żywicy jonowymiennej

Żywica jonowymienna jako sorbent znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle oraz działalności laboratoryjnej. Sprawdza się jako produkt przeznaczony do demineralizacji. Zapewnia zmiękczenie twardej wody – zarówno w kontekście działalności podmiotów energetycznych, jak i produkcyjnych. Żywica jest także wykorzystywana w przemyśle spożywczym oraz medycznym – tam, gdzie wyzwanie stanowi twarda woda.

Żywica jonowymienna – rodzaje

Jonity podzielić można na trzy typy. Podstawowy to kationity, które oparte są o powierzchnię o własnościach kwasowych. Ich specyfika zapewnia wiązanie kationów. W przypadku anionów stosowane są anonity – jonity, na których powierzchni znajdują się grupy zasadowe. Trzecią kategorią, jakie obejmuje żywica jonowymienna są jonity amfoteryczne – rozwiązania umożliwiające wchłonięcie kationów, jak i anionów. Ze względu na pochodzenie jonity można podzielić również na rodzaje nieorganiczne, organiczne, syntetyczne i naturalne.

Bardzo popularnym rozwiązaniem na rynku jest system UPCORE. To bardzo popularna technologia uzdatniania – Oriontec jest jej liderem na rynku. Systemy UPCORE to przeciwprądowa regeneracja jonitów z przepływem wody z góry na dół. Zadaniem tego systemu jest zmiękczenie i demineralizacja wody.

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie kontaktowej

Zainteresowany współpracą z nami?Zobacz też