Technologie uzdatniania wody

Uzdatnianie wody, przystosowanie jej właściwości do określonych oczekiwań wobec składu czy zastosowania, opiera swoje skuteczne działanie na kilku technologiach. Wybór właściwej poprzedzony powinien być laboratoryjną analizą, która wskaże, jaka metoda uzdatniania wody będzie w danym przypadku najkorzystniejsza.

Filtracja na węglu aktywnym, napowietrzanie, odwrócona osmoza, odżelazianie czy wymiana jonowa – każda z tych technologii sprawdza się w innym zakresie zadań i wskaźniku jakości wody. Kluczem do sukcesu jest tu wszechstronność i różnorodność formatów – w naszej ofercie zapewniamy materiały, obejmujące wszystkie typy procesów uzdatniających: od ultrafiltracji po elektrodializę.

Największy wybór systemów filtracyjnych

Cechuje nas różnorodność i bogactwo oferty. Współpraca z czołowymi producentami na rynku sprawia, że gwarantujemy wyjątkowy wybór systemów filtracyjnych. Zapewniamy nie tylko standardowe rozwiązania – takie jak powszechnie doceniana technologia odwróconej osmozy. Nasz asortyment to także duży wybór produktów i materiałów przeznaczonych do bardziej zaawansowanych procesów w zastosowaniu przemysłowym.

Instalacje i urządzenia wspierające uzdatnianie wody

Wykorzystując potencjał marki Oriontec możesz liczyć na kompleksową obsługę zamówień i pełną realizację planów. Zapewniając całościowe instalacje zarówno do uzdatniania wody, jak i wsparcia tego procesu spełniamy najbardziej zaawansowane oczekiwania.

Sprzedaż produktów przez Internet pozwala na dostosowanie asortymentu do indywidualnych potrzeb naszych Klientów. Oferta obejmująca produkty i akcesoria do ultrafiltracji UF, nanofiltracji, odwróconej osmozy, odgazowywania, elektrodejonizacji czy instalacji jonitowych to wyjątkowo szerokie spektrum możliwości uzdatnienia.

Procesy zachodzące przy uzdatnianiu wody

Woda stanowi jeden z najważniejszych surowców niezbędnych do życia, a jej prawidłowe filtrowanie i demineralizacja są niezwykle istotne dla rozwoju miast i przemysłu. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych procesów uzdatniających wodę zaliczamy, m.in. odżelazianie, zmiękczanie, demineralizację i procesy membranowe.

Demineralizacja wody

Najważniejszym zadaniem tego procesu uzdatniania wody jest pozbycie się kationów i anionów powstałych przez nadmiar rozpuszczonej soli, co przyczynia się do uzyskania wyższego stopnia czystości i klarowności wody. Pozyskana w ten sposób ciecz stanowi nieodłączny element stosowany w wielu dziedzinach takich jak przemysł farmaceutyczny, spożywczy, gastronomiczny czy kosmetyczny.

Demineralizacja odbywa się za pomocą:

 • odwróconej osmozy,
 • wymiany jonowej,
 • elektrodejonizacji.

Technologie uzdatniania wody – ważne terminy

Aby w pełni zrozumieć procesy, jakie zachodzą podczas uzdatniania wody, czyli przystosowywania jej do użytku, konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi terminami technologicznymi.

Uzdatnianie wody rozpoczynamy procesami wstępnymi:

 • CoMag – stanowi sposób na wytrącenie z filtrowanej wody związków koloidalnych. Mineralny obciążnik występuje tu w postaci magnetytu, co zapewnia o szybszą koagulację, sedymentację i flokulację.
 • BioMag – technologia stosowana przy wtórnym oczyszczaniu ścieków, w której mineralny obciążnik ponownie występuje w postaci magnetytu i wykorzystuje go do balastowania konwencjonalnego floku biologicznego.

Po fazach wstępnych ważne, aby nie zaniedbać dalszych zasadniczych działań, na które składają się:

 • Ultrafiltracja – polegająca na separacji bakterii i wirusów, jak również cząsteczek koloidalnych od wody.
 • Nanofiltracja – redukuje siarczany i chlorki z wody pitnej. Częściowo zmiękcza również wodę bez użycia środków chemicznych.
 • Odwrócona osmoza – służy do demineralizacji wody bez użycia takich substancji jak kwas solny czy wodorotlenek sodu.
 • Instalacje jonitowe – proces polegający na zamianie jonów wapnia i magnezu powodujących twardość wody w neutralne jony sodu.
 • Elektrodejonizacja – doczyszczanie wody zdemineralizowanej, to proces polegający na uzyskaniu wody o bardzo wysokich parametrach jakościowych.
 • Elektrodializa odwracalna – proces mający na celu usunięcie z wody soli, za pomocą transportu jonów przez specjalne selektywne membrany.

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie kontaktowej

Zainteresowany współpracą z nami?